Nästa match
Senaste resultat
Nyheter från sektionen
Boll & Lek Sommarcamp
30 maj
Sommarcamp & Målvaktscamp 2022
5 maj
Det finns platser kvar till Målvaktscampen!
30 mar
Nyheter från Vendelsö IK
Uppdatering av stadgarna
29 maj
Mors dag erbjudande från sponsorhuset!
24 maj
Årsmöte
2 mar
Save the Date!
4 feb
Välkomna till VIKs Fotbollsskola
Vendelsö IK Fotbollsskola erbjuder en kvalitativ fotbollsutbildning med året runt träning både utomhus och inomhus fotboll.
Vi erbjuder en fotbollsutbildning med fokus på spelarutveckling där vi arbetar med stegring i lärandet genom en tydlig årsplanering och fokuserar på spelarnas individuella utveckling vilket gör att vi har spelarna i centrum.
Alla får en likvärdig träning av klubbens egna utbildade instruktörer med välplanerade och strukturerade träningar som planeras efter klubbens spelarutbildningsplan 5-7 år. SE ÅRSPLANERING
Vi fokuserar på spelarnas enskilda utveckling och utbildar spelarna i bland annat bollbehandling, drivteknik genom olika tekniska övningar, finta och dribbla i 1vs1 övningar och smålagsspel med 3vs3 där spelarna får ta sina egna beslut.
Vi använder oss av bollen i varje övning och har fotbollen som verktyg för att öka möjligheten att utvecklas både fotbollsmässigt och som individ.
Vårt huvuduppgift är att erbjuda förutsättningar för spelarna att lära sig fotbollens grunder individuellt och skapa en naturlig inskolning till fotbollen ur ett långsiktig perspektiv.
Fotbollsskolan har ett eget Instagram konto för er som vill titta närmare eller följa verksamheten
Instagram: Vendelsö IK Fotbollsskola
Ni är välkomna att höra av er till sportchefen vid frågor eller funderingar kring verksamheten.
Ferhat Boz, Ferhat.boz@vendelsoik.se eller 072-722 23 10
Nu är anmälan öppen till vår Fotbollsskola 2021!
10 dec 2020 0 kommentarer
I April 2021 kommer vi starta fotbollsskola för barn födda 2016
Vendelsö IK Fotbollsskola erbjuder en kvalitativ fotbollsutbildning med året runt träning både utomhus och inomhus fotboll.
Vi erbjuder en fotbollsutbildning där vi arbetar med stegring i lärandet genom en tydlig årsplanering.
Alla får en likvärdig träning av klubbens egna utbildade instruktörer med välplanerade och strukturerade träningar som planeras efter klubbens spelarutbildningsplan 5-7 år.
Vi fokuserar på och utbildar spelarna i bland annat bollbehandling, drivteknik, finta och dribbla i 1vs1 och smålagsspel med 3vs3.
Vi lär spelarna fotbollens grunder och skapar en naturlig inskolning till fotbollen ur ett långsiktigt perspektiv.
Här kan ni redan nu gå in och anmäla er.
Fotbollsskolan har ett eget Instagram konto för er som vill titta närmare eller följa verksamheten
Instagram: Vendelsö IK Fotbollsskola
Varmt Välkomna!
Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade |