Dela nyhet
Samarbete med Ravelli
28 aug 2023

Hej alla i klubben!
Vi har ingått i ett samarbete med RAVELLI! Vi hoppas på en god och långsiktigt samarbete.
Varumärket RAVELLI är skapat för ungdomarna och idrottsrörelsen. RAVELLI ger laget och klubben exklusivitet att sälja och tjäna pengar.
Syftet med RAVELLI samarbetet är att stärka våra lag och våra lags kassor och stärka klubben
Styrelsen och kansliet vill stötta lagen till en enkel försäljning där allt är webb baserat. Från beställning samt leverans och betalning.
Försäljningen kommer att vara frivillig och hela vinsten kommer att gå till lagkassan.
Vi kommer ha en uppstartsträff den 11:e september kl 18:30, där Andreas Ravelli kommer vara på plats och köra en kick-off med alla kontaktpersonerna.
Vi behöver tills dess få in en kontaktperson per lag (senast den 5:e september) som ska vara ansvarig för sitt lags försäljning. Maila: kansli@vendelsoik.se
RAVELLI sortimentet är enkelt att sälja och hela säljprocessen kommer skötas digitalt via egna webbshoppar. Sortimentet är brett, kvaliteten är hög där mottot är "någonting för alla"
Andreas kommer att visa hela RAVELLI sortimentet samt gå igenom hur allt fungerar så att detta ska gå små smidigt som möjligt.
På plats denna dag behövs det en representant per lag som kan ta emot kataloger för respektive lag och få information hur allt fungerar.
Info om RAVELLI:
RAVELLI har ett brett sortiment med något för alla. Bland annat hemtextilier, baskläder, hemartiklar och rengöringsprodukter, där hela 30% är tillverkat i Sverige.
Se utbudet: https://partner.ravelli.se/se/produkter/alla
Bra veta:
Försäljningen kommer vara utan någon paket-/pengahantering RAVELLI kommer ta hand om allt med betalning samt leverans av paket till beställarens närmaste ombud.
/ Kansli & Styrelse Vendelsö IK